Każdy, kto jest posiadaczem lub współposiadaczem użytków rolnych ponad hektar, musi opłacać obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Jednym z nich jest OC rolnika, które trzeba wykupić nawet wtedy, gdy działalność rolnicza nie jest prowadzona w gospodarstwie lub właściciele przebywają poza nim. To samo dotyczy posiadaczy gospodarstw o powierzchni mniejszej niż hektar, w których prowadzona jest specjalistyczna produkcja rolna. Rolnikom, którym właśnie kończy się ważność obowiązkowych polis przypominamy, że mogą u nas skorzystać z atrakcyjnych pakietów ubezpieczeniowych na rok 2024.  

Obowiązkowe ubezpieczenie rolnikaUbezpieczenie OC rolnika – podobnie jak OC właściciela pojazdu mechanicznego – chroni w sytuacji wyrządzenia szkody osobom trzecim, w tym przypadku w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego. Jest to jedno z kilku obowiązkowych ubezpieczeń, oprócz dotowanego ubezpieczenia upraw, OC pojazdów mechanicznych oraz ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa. Obowiązkowe polisy warto wykupić nie tylko ze względu na kary, które grożą za ich brak. W przypadku szkody rolnik będzie musiał bowiem z własnej kieszeni pokryć koszty strat wyrządzonych osobom trzecim czy koszty naprawy budynków i maszyn, strat w inwentarzu i uprawach, co może wiązać się z zadłużeniem do końca życia. Nie warto aż tak ryzykować. Lepiej zadbać o właściwe ubezpieczenie, którego składka zależna jest m.in. od powierzchni użytków rolnych, posiadanego sprzętu, budynków oraz rodzaju upraw. Warto jeszcze raz podkreślić, że obowiązkowe ubezpieczenia rolników trzeba wykupić nawet wtedy, gdy działalność rolnicza nie jest prowadzona (brak, hodowli zwierząt, uprawy roślin, itp.) lub prowadzona jest na obszarze mniejszym niż hektar (np. prowadzenie pasiek, hodowla zwierząt, uprawy w szklarniach).

Kogo chroni ubezpieczenie OC rolnika?

OC rolnika chroni nie tylko ubezpieczonego rolnika, ale również osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (rodzina, pomoc domowa, itp.) oraz każdego, kto pracując w gospodarstwie rolnym wyrządził szkodę osobom trzecim. Dzięki temu w przypadku, gdy dojdzie do zdarzeń losowych, w wyniku których nastąpiło uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, śmierć, a także utrata lub uszkodzenie mienia w związku z prowadzoną działalnością rolną, można uzyskać odszkodowanie. Niektóre polisy ubezpieczeniowe w wersji podstawowej obejmują w ramach OC rolnika również szkody wyrządzone przez psy pilnujące gospodarstwa.    

Co zapewnia ubezpieczenie budynków rolniczych?

Obowiązkowe jest również ubezpieczenie budynków rolniczych, czyli obiektów o powierzchni ponad 20 m2, które są trwale związane z gruntem i posiadają fundament (w tym budynki mieszkalne). Warunek takiego ubezpieczenia powstaje w momencie pokrycia budynku dachem. Budynki rolnicze należy ubezpieczyć nawet wtedy, gdy nie są wykorzystywane. Polisa w podstawowym zakresie zapewnia ochronę m.in. w przypadku pożaru, powodzi i podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, a nawet upadku statku powietrznego. Ubezpieczenie w wariancie podstawowym nie obejmuje wypłaty odszkodowania w przypadku zniszczenia maszyn, urządzeń i innych przedmiotów, które znajdują się wewnątrz ubezpieczonych budynków, a także strat w inwentarzu. Szerszą ochronę w tym zakresie gwarantują ubezpieczenia dodatkowe.

Dla kogo dotowane ubezpieczenie upraw?

Każdy producent rolny, który pobiera dopłaty bezpośrednie, musi ubezpieczyć minimum połowę dotowanego terenu przynajmniej od jednego obowiązkowego ryzyka, jak m.in. grad, susza, powódź, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania. Składki za ubezpieczenie upraw w tym przypadku są aż do 65% dotowane z budżetu państwa. Ubezpieczenia dotowane chronią uprawy polowe oraz uprawy warzyw i owoców przed skutkami zniszczeń wynikających z niekorzystnych zjawisk klimatycznych.

Szukasz taniego ubezpieczenia OC rolnika oraz innych ubezpieczeń obowiązkowych? Chcesz poznać pakiet przydatnych ubezpieczeń dodatkowych dla rolnika? Skontaktuj się z naszymi doradcami. Przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Nasi pracownicy są przygotowani do udzielania odpowiedzi na Państwa pytania.
Informacji udzielają pracownicy naszej infolinii
pod numerem telefonu 22 734 50 90
.

Masz pytania? Zapytaj Specjalistów!

Pole jest wymagane
Invalid Input
Podaj prawidłowy adres e-mail
Wpisz treść wiadomości
Wymagana zgoda.
Pole jest wymagane
Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Ubezpieczenia
Grodzisk
Mazowiecki

tel.: 22 734 50 90
fax: +48 22 734 50 91

[email protected]

Poniedziałek-piątek:
godz. 8:00-18:00

Sobota:
godz. 9:00-13:00

Ubezpieczenia
Żyrardów
ul. de Girarda 1b

tel.: 783 308 875

[email protected]

Poniedziałek-piątek:
godz. 8:30-17:00

Sobota:
godz. 10:00-13:00

Poza godzinami pracy prosimy wysłać sms na numer 791 04 00 04 z hasłem"kontakt".

Oddzwonimy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.